Wybór projektu całorocznego drewnianego domku. Na co zwrócić uwagę
Posiadanie własnego domu to marzenie wielu osób. Pragniemy posiadać własny kąt, w którym będziemy czuć się w pełni komfortowo i który umożliwi nam spędzanie czasu z rodziną i przyjaciółmi. Odpowiedzią na rosnące potrzeby są drewniane domy, które dzięki odpowiedniemu przygotowaniu pełnią nie tylko rolę letniskową, ale również całoroczną. Dlaczego są one tak popularne? I jak wybrać projekt, który spełni nasze oczekiwania? Na te i inne pytania odpowiada ten artykuł.
Co warto wiedzieć o domkach szkieletowych?
Materiał stosowany przed laty, drewno, z roku na rok ponownie zyskuje coraz większą popularność. Tworzone na jego bazie domy stanowią komfortowe, całoroczne opprozycje, które są estetyczne i funkcjonalne jednocześnie. Jakie są ich główne zalety? Na uwagę zasługuje przede wszystkim fakt, że całoroczne domki drewniane doskonale wpisują się w modny obecnie styl ekologiczny. Niektórzy twierdzą nawet, że otaczanie się materiałami pochodzenia naturalnego sprawia, że czujemy się lepiej zarówno fizycznie, jak i emocjonalnie.
W grę wchodzą także czynniki praktyczne. Drewniane konstrukcje pozwalają na uzyskanie dobrych parametrów cieplnych, tworząc budynki niskoenergetyczne, a nawet pasywne. Jednocześnie rozwiązania te są korzystne cenowo, zwłaszcza jeśli wziąć pod uwagę rosnące ceny standardowych materiałów budowlanych. Nie można zapomnieć także o walorach estetycznych - domy drewniane prezentują się świetnie pod względem wizualnym, są solidne, a ich konstrukcja stanowi ozdobę samą w sobie.
Domy drewniane mogą przybierać różne formy. Jednym z najciekawszych pomysłów są jednak konstrukcje szkieletowe, (inaczej domy kanadyjskie). Ich popularność wynika przede wszystkim z krótkiego czasu tworzenia, lekkości, niskich kosztów, łatwości przebudowy lub modernizacji, a także dobrych parametrów jeśli chodzi o energooszczędność.
Wybór projektu domku drewnianego - na co zwrócić uwagę?
Aby jednak dom drewniany mógł służyć przez cały rok i rzeczywiście zapewniał najwyższy komfort, konieczne jest pamiętanie o kilku elementach. Duże znaczenie ma przede wszystkim wybór odpowiedniego gatunku drewna. Ponieważ jest ono podstawowym budulcem, decyduje o trwałość i jakości całej konstrukcji, wpływając jednocześnie na wygodę dalszego użytkowania. Na etapie wyboru projektu konieczne jest także dobranie izolacji, która jest szczególnie istotna w przypadku domów całorocznych. Decyzja dotyczy m.in. warstwy wykończeniowej, wiatroizolacji, poszycia zewnętrznego, izolacji termicznej oraz akustycznej, a także paroizolacji i wewnętrznej warstwy wykończeniowej.
Wybierając projekt drewnianego domu całorocznego konieczne jest też rozważenie następujących pytań:
-
Jak ukształtowana jest działka? Jaką ma wielkość? Jak rozplanować usytuowanie bryły budynku względem stron świata biorąc pod uwagę te czynniki?
-
Jaka powinna być wielkość domu? Ile osób będzie w nim przebywało? Jaki metraż zapewni komfort wszystkim domownikom?
-
Jak powinna zostać rozplanowana przestrzeń? Ile osobnych pomieszczeń będzie konieczne? Jakie rozwiązania są dla nas szczególnie ważne?
Na koniec warto zaznaczyć, że kluczowe znaczenie ma powierzenie poszczególnych etapów prac profesjonalnej ekipie. Fachowcy powinni zająć się przede wszystkim tworzeniem samej konstrukcja, która musi być solidna, nowoczesna i odporna na uszkodzenia. Jeśli więc chcesz skorzystać z zalet, jakie wiążą się z całorocznym drewnianym domkiem, sprawdź naszą ofertę. Więcej szczegółów znajdziesz na naszej stronie internetowej.